Tükör - a Ráth-villa berendezéséből

Bútorgyűjtemény

Leltári szám: 61.334.1
Alkotó:
Horti, Pál (1865 - 1907) / tervező
Készítés ideje:
1902 KÖRÜL
Készítés helye: Budapest
Jelzés: nincs
Anyag: diófa; gyöngymozaik
Technika: faragott
Méretek:
magasság: 153 cm
szélesség: 111 cm

A tükör álló téglalap alakú és ívelt lezárású. Érdekessége a színes, leveles-virágos gyöngymozaik-betét, mely a faragott diófa-keretet díszíti. A megmunkálás igényessége alapján feltételezhető Horti Pál szerzősége, kinek faragott keretei a Magyar Iparművészetből közismertek, Tausig Siegfried kivitelezésében. Hasonló keretei közül 1898-ban az Iparművészeti Társulat karácsonyi tárlatából vásárolt a minisztérium is, e darab utóbb Szekszárdra került. 1901-ben a párizsi kiállításról visszaszállított tárgyak árverésén több Horti tükörkeret szerepelt, tükörrel együtt (l. IM Adattár 1902/5 irat).

Gyöngymozaikos kerete különleges, de a kísérletező kedvű művész oeuvre-jébe beilleszthető, feltehetően Ráth György, az Országos Magyar Iparművészeti Múzeum egykori főigazgatója fasori villájának halljába készülhetett. (L. Az Országos Ráth György Múzeum Gyűjteményéről felvett leltár 848. tételének részletezése. IM Adattár KLT 135/62: „Tükör, üveggyöngy kirakású kerettel".) A belső berendezés egy részét, a lépcsőház és a hall bútorozását Horti Pál elképzelései alapján készítették a mesterek. A villalakásban a hall berendezése tükrözte csupán egységesen a szecessziós stílust, finom vonalú bútoraival, a gyöngymozaik tükörkerettel, színpompás Rapoport-vázájával.

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 46
  • Szerk.: Szilágyi András, Horányi Éva: Szecesszió. A 20. század hajnala. (Az európai iparművészet korszakai.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1996. - Nr. 9.5 (Horváth Hilda)
  • Horváth Hilda: Ráth György iparművészeti gyűjteménye. (kézirat, IMM Adattár, VLT 194). 1996.
  • Tompos Lilla: A gyöngy és a divat. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1979. - 76