Vadászkés

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: E 79.1
Készítés ideje:
1656
Készítés helye: Törökország (Oszmán Birodalom)
Jelzés: tugra a tok hátoldalán
Anyag: acél; aranyozott ezüst; bőr; csont; textil
Technika: cizellált; öntött; tausírozott; vésett díszítés
Méretek:
hosszúság: 46,2 cm
hosszúság: 36,2 cm
hosszúság: 39,5 cm
szélesség: 6 cm

Ez a rendkívül szépen megmunkált és az Esterházy-gyűjteményben egyedülálló díszfegyver már az 1886-os Történelmi kiállításon is szerepelt. A Majláth Béla szerkesztette kiadvány részletes leírást és magyarázatot közöl e darabról, melyből azt is megtudjuk, hogy a tok és a tőr eredetileg nem tartozott egybe. A tok hátoldalán látható tugra – mely a szultán nevét és az „örökké győzedelmes” kifejezést tartalmazó összevont jel – a tárgy hitelességét bizonyítja, jelentése: Szultán Muhammed Chán örökké győzedelmes. Mellette azonban egy számunkra még fontosabb török–arab niellós felirat is olvasható: Ali Redseb fia, 1066. év, Ramadhán, 200 drahma. Ezek szerint e tőrkés 1656. június 23. és július 22. között készült Ali Redseb fia számára, s eredeti összeállításában tekintélyes mennyiségű, majd 650 gramm súlyú ezüsttel díszítették.

A szóban forgó fegyverhez hasonló darab számos korabeli ábrázoláson feltűnik, analóg példánya az Im Lichte des Halbmondes címmel Drezdában megrendezett kiállítás katalógusának 323. tétele egy 17. században, Jeruzsálemben készült tőr. Mind a tok, mind a markolat szinte azonos az Esterházy-gyűjteményben fellelhető darabbal, függő díszét azonban egy láncokkal kapcsolt, kerek, kővel kirakott korong alkotja. A tugra itt is megtalálható. (Vö. Kat. Dresden 1995. Nr. 323, 259–260. old.)

Irodalom

  • Pásztor Emese: Spectacle and Splendour. Ottoman Masterpieces from the Museum of Applied Arts in Budapest. Sharjah Museum of Islamic Civilization, Sharjah, 2016. - Cat. 30
  • Szerk.: Szilágyi András: Műtárgyak a fraknói Esterházy-kincstárból az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2014. - Nr. II.18. (Kovács S. Tibor)
  • Szerk.: Szilágyi András: Esterházy-kincsek. Öt évszázad műalkotásai a hercegi gyűjteményből. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 44. (Csóka Veronika)
  • Szerk.: Majláth Béla: A történelmi kiállítás kalauza. Budapest, 1886. - Nr. 1075., p. 285-286., 7. ábra