Asztali óra

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: E 65.28
Készítés ideje:
17. SZÁZAD KÖZEPE
Készítés helye: Augsburg
Anyag: aranyozott réz; ékkövek
Technika: festett zománcdísz
Méretek:
magasság: 16 cm
átmérő: 14,3x11 cm

Esterházy Pál fiatal korában sógora, Nádasdy Ferenc társaságában hosszabb utazást tett Dél-Németországban. Latin nyelvű útinaplójában részletesen beszámol Augsburg és Nürnberg nevezetességeiről, valamint a Habsburgok bécsi Schatzkammeréről, amely – a Wittelsbach hercegek müncheni műgyűjteménye mellett – a legnagyobb hatással volt rá. Az itt szerzett inspirációk minden bizonnyal hozzájárultak ahhoz, hogy figyelme mindinkább a különleges, bizarr műtárgyak felé fordult, amelyek a 17. századi manierista stílus reprezentatív alkotásai.

Ezek közé tartozik ez az orsós gátszerkezetű, ingaszabályozós díszóra, amely a tárgytípus korai darabjai közé sorolható. E dísztárgy jól példázza, hogy az ez idő tájt készült órák esetében nem az időmérés pontossága volt a legfontosabb, inkább a pazar műalkotás vonzó, attraktív hatása.
Esterházy Pál egész életében, különösen annak utolsó szakaszában elsősorban műpártolói szenvedélyének hódolt, kincstárát gyarapította. Az őt körülvevő artisztikus műtárgyak között külön egységet alkotnak azok a jórészt általa megrendelt pompás díszórák, amelyek sorában kitüntetett hely illeti meg ezt a pazar darabot.

Irodalom

  • Szerk.: Szilágyi András: Műtárgyak a fraknói Esterházy-kincstárból az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2014. - Nr. III.3. (szerk. )
  • Szerk.: Szilágyi András: Esterházy-kincsek. Öt évszázad műalkotásai a hercegi gyűjteményből. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 89. (Békési Éva)
  • Békési Éva: Az idő hangja. Különleges óraszerkezetek. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2002. - p. 47.
  • Szilágyi András: Az Esterházy-kincstár. Helikon Kiadó, Budapest, 1994. - p. 45.
  • Szerk.: Galavics Géza: A fraknói Esterházy-kincstár a történeti források tükrében. Magyarországi reneszánsz és barokk. Művészettörténeti tanulmányok. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1975. - 45. kép (Héjjné Détári Angéla)