Díszváza - Amfora alakú vázapár része

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: kügy.letét 704
Gyár / műhely: Cári porcelánmanufaktúra (Szentpétervár)
Készítés ideje:
1827
Készítés helye: Szentpétervár
Jelzés: feloldatlan mesterjegy a virágcsendéleten: 827 Tvicsiari
Anyag: bronz; porcelán
Technika: aranyozott; áttört díszítés; máz felett színesen festett; öntött és mintázott elemekkel
Méretek:
magasság: 71 cm
átmérő: 23 cm

Bronz talapzaton álló, amfora alakú váza, akantuszos, volutás fülekkel, melyek a kiöblösödő nyakrészhez simulnak. A sima, négyzetalapokból kiemelkedő áttört, majd domború páfránylevél-köteget utánzó aranyozott talprész felett gyöngysoros bronzgyűrű fut körbe. Tetejének alsó részén sugaras mezőkben domborított palmetta-dísz, felette arannyal kereteit rács. Testén elöl színes gyümölcs- és virágcsendélet, hátul volutás akantuszos, hattyús díszítmény.

Porcelán. Öntött forma. A váza talpát, testét és nyakát rácsos áttöréssel díszítették. Az öntött füleket és nyakat díszítő plasztikus akantuszlevélsor visszahajló, szabadon mintázott, levélvégeit utólag ragasztották fel. Szárítás, zsengélés után porcelánmázzal borították a tárgyat, majd mázasan égették. A fehérárut máz fölött színes kézi festéssel díszítették, a hátoldal arany ornamentikája körüli szürke árnyalást még aranyozás előtt festették fel. A festett tárgyat égették. A gazdag aranyozás egy része festéssel készült, a hátoldalra a ragasztóanyagos alapra laparanyat vittek fel. Égetés után az arany díszítés részleteit az ornamentikának megfelelően hegyes hematit, vagy achát szerszámmal árnyalták, karcolták. A vázát öntött, aranyozott bronz részekkel montírozták.tírozták.

A vázapár a szentpétervári porcelánmanufaktúra legkiválóbb alkotásai közé sorolható, a gyümölcsökből, virágokból összeállított csendélet színgazdagsága, természethű megjelenítése kitűnő mestermű. A nagyméretű, különösen reprezentatív vázapár a hagyomány szerint József nádor (1776-1847) alcsúti kastélyának berendezéséhez tartozott.

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - kerámia 42.
  • Szerk.: Péter Márta: A klasszicizmustól a biedermeierig. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1990. - Nr. 1.126. (Katona Imre)
  • Szerk.: Voit Pál, László Emőke: Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - 26. kép (149. p.)