Leltári szám: 56.360.1-2
Alkotó:
Pálinkás, Béla (1880 - ?)
Gyár / műhely: Fischer Emil (1863-1937) kerámiagyára (Budapest)
Készítés ideje:
1903
Készítés helye: Budapest
Jelzés: FISCHER EMIL BUDAPEST-383 (formaszám); FE,
felette koronával, alatta MADE IN HUNGARY felirat
Anyag: mésztartalmú keménycserép (kőedény)
Technika: öntött; színesen festett; színtelen máz alatt előnyomott kontúrok
Méretek:
magasság: 4 cm
átmérő: 11,8 cm
talpátmérő: 13,2 cm
magasság: 2,5 cm
átmérő: 13,2 cm

A kerek doboz alsó részét sötétlila színnel festett geometrikus mintázat díszíti. A felsőrész oldalán két vastag, halványlila csík húzódik. A doboz fedélen aratási jelenetet ábrázoló képmező: füstöt eregető gőzcséplőgép körül szorgoskodó alakokkal. Az előtér, a középtér és a háttér figurái közötti méretarány érzékelteti a távlatot. A szaggatott, vázlatos fekete kontúrvonalakat homogén festésű, élénk – citromsárga, lila, barna, zöld – színfoltok töltik ki.

A Fischer Emil és Pálinkás Béla együttműködéséből született tárgyak sorozatáról egyaránt leolvasható a sajátosan magyar, nemzeti témák iránti érdeklődés és a legfrissebb képzőművészeti irányzatok hatása. Első bemutatkozásuk az Iparművészeti Társulat 1903. évi karácsonyi tárlatán nagy sikert aratott, s ezt követően számos készletet, használati- és dísztárgyat készítettek hasonló dekorációval. Fischer Emil 1906-ban Milánóban is kiállított egy "magyaros képecskékkel díszített majolikát". (Vö.: Czakó Elemér: A magyar iparművészet szereplése a Milánói Nemzetközi Világkiállításon 1906-ban. Budapest 1907, p. 30.).

Irodalom

  • Szerk.: Szilágyi András, Horányi Éva: Szecesszió. A 20. század hajnala. (Az európai iparművészet korszakai.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1996. - Nr. 9.131. (Csenkey Éva)