Elefántcsont szobor - Mercurius

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: E 66.4
Készítés ideje:
17. SZÁZAD 2. FELE
Készítés helye: Dél-Németország
Anyag: elefántcsont
Technika: faragott
Méretek:
magasság: 27 cm
magasság: 25 cm
talpátmérő: 9,2 cm

Egy tömbből faragott kerek plasztika. A jobbját kardja markolatán tartó, kontraposztban ábrázolt, ruhátlan férfialak olyan motívum, amely az Argus lefejezése-téma barokk kori feldolgozásaira jellemző. Ezt tekintetbe véve, s főként az attribútumok – szárnyas fejdísz, s szárnypár a figura bokáján – alapján, az eddigi szakirodalommal szemben úgy véljük, hogy a plasztika nem a Medúzára támadó Perseust, hanem Mercuriust jeleníti meg.

Az Esterházy- kincstár anyagában e művet elsőként az 1693. évi inventárium említi: Statua Eburnea Mercury (MOL, Az Esterházy család hercegi ágának levéltára. Rep. 8. Fase. C. Nr. 37. 39. p. – Détshy Mihály olvasata).

Irodalom

  • Szerk.: Szilágyi András: Műtárgyak a fraknói Esterházy-kincstárból az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2014. - Nr. V.16. (Rákossy Anna)
  • Szilágyi András: Az Esterházy-kincstár. Helikon Kiadó, Budapest, 1994. - p. 78.
  • Szerk.: Szilágyi András, Péter Márta: Barokk és rokokó. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1990. - Nr. 3.18. (Szilágyi András)
  • Szerk.: Voit Pál: Elefántcsont-faragások Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - 5. kép (Koroknay Éva)
  • Szerk.: Eszláry Éva, Koroknay Éva: Kisplasztikai kiállítás a 10.-től a 19. századig az Iparművészeti Múzeum és a Szépművészeti Múzeum anyagából. Népművelési Propaganda Iroda, Budapest, 1978. - Nr. 180.
  • Szerk.: Galavics Géza: A fraknói Esterházy-kincstár a történeti források tükrében. Magyarországi reneszánsz és barokk. Művészettörténeti tanulmányok. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1975. - és 19. kép (Héjjné Détári Angéla)