Falkárpit - Csaba királyfi

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 2017.263.1
Alkotó:
Toroczkai Wigand, Ede (1869 - 1945) / tervező
Gyár / műhely: Gödöllői Szövőműhely
Készítés ideje:
1912
Készítés helye: Gödöllő
Anyag: gyapjú vetülékfonal; pamut láncfonal
Technika: kilim technikával szövött
Méretek:
magasság: 150 cm
szélesség: 90 cm
sűrűség (felvető): 4,1 cm
Toroczkai „Hajdanában, réges régön” címet viselő rajzsorozatának néhány lapja, amely Attila általa elképzelt palotáját ábrázolta, eredetileg a Magyar Iparművészetben jelent meg 1910-ben. A hun király palotaegyüttesét székely boronafalas házak és azok enteriőrjei mintájára ábrázolta. A rajzsorozat később azonos címmel, önálló könyvben is megjelent, feleségének szóló ajánlással és bevezetőként Toroczkai régies stílusban és írásmóddal írt versével. Ezeket a rajzokat használta fel a marosvásárhelyi Kultúrpalota Tükörtermének Róth Miksa által kivitelezett színes ablakaihoz is.
Szintén ezeket a rajzokat használta fel „Csaba-szőnyeg” címmel is emlegetett kárpitjához. Ennek felső részén a „hadak útját” járó Csaba királyfi, Attila kisebbik fia, alsó részének bal oldalán Csaba bölcsője, jobb oldalán Attila trónusa látható, alatta felirat: „Csaba bölcseje, Eccö vót”. A kárpit egykor tervezőjének marosvásárhelyi otthonában, a Radó-házban, a kandalló felett lógott, innen került az Iparművészeti Múzeumot megajándékozó család birtokába.
Az Antalffy család ajándéka

Irodalom

  • Keserü Katalin: Toroczkai Wigand Ede. Gödöllői Városi Múzeum, Gödöllő, 2008. - p. 13.
  • Keserü Katalin: Toroczkai Wigand Ede. Holnap Kiadó, Budapest, 2007. - p. 183-184.
  • Szerk.: Nagy Cecília: A gödöllői szőnyeg 100 éve. Tanulmányok a 20. századi magyar textilművészet történetéhez. Gödöllői Városi Múzeum, Gödöllő, 2007. - p. 28.