Karosszék - későbbi kárpitozással

Bútorgyűjtemény

Leltári szám: 5484
Alkotó:
Boulard, Jean-Baptiste (1725 - 1789) / műhelye
Készítés ideje:
1785 - 1789
Készítés helye: Párizs
Jelzés: nincs
Anyag: bükkfa; selyemszövet
Technika: faragott; festett
Méretek:
magasság: 97 cm
szélesség: 63 cm
mélység: 52,5 cm

Négy, felfelé szélesedő, hengeres, vájatolt, fent levéldíszes fejezetű lábon áll. A káva és a lábak csatlakozásánál négyzetbe foglalt rozetta. A rozatták között dupla pálcikákra fűzött gyöngysor. Kárpitozott ülőlapja ívelt. A kárpitozott vízszintes karfát hajlított, csigás, az elülső lábaktol indított bordázott tag támasztja alá. Kárpitozott háttámlájának kerete fent ívelt vonalú, a négy sarokban egy-egy négyzetbe foglalt rozettával, leveles-fonatos-gyöngysoros díszítéssel, fent két kis esztergályozott gombbal.

Az 1785 körül Jean-Baptiste Boulard párizsi műhelyében készült karosszéket a múzeum egy francia műkereskedőtől vásárolta 1893-ban, ám eredeti kárpitja nem maradt meg. Javításához 1926-ban egy vele közel egy korú francia női ruha selyemszövetét használták fel, amely a széktől függetlenül került a múzeumba, és vélhetően már akkoriban is erősen sérült és kiállíthatatlan állapotú lehetett.

Ugyancsak székek újrakárpitozásához bontották szét azt a 18. századi francia női ruhát, amelynek töredékei Robert Lehman gyűjteményével kerültek a New York-i Metropolitan Museum gyűjteményébe (ld. itt).

Irodalom

  • Batári Ferenc, Vadászi Erzsébet: Bútorművészet a gótikától a biedermeierig. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2000. - p. 102. (Nr. 8.)
  • Szerk.: Péter Márta: A klasszicizmustól a biedermeierig. Az európai iparművészet stíluskorszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1990. - Nr. 1.17. (Vadászi Erzsébet)
  • Szabolcsi Hedvig: Meubles francais en Hongrie. Corvina Kiadó, Budapest, 1964. - p. 40, 56.
  • Szabolcsi Hedvig: Francia bútorok a XIV. Lajos stílustól az empire-ig. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1963. - p. 33.
  • Layer Károly: Az Országos Magyar Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek leíró lajstroma műtörténeti magyarázatokkal. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1927. - p. 62.