Kávéskanna

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 6956
Készítés ideje:
1777
Készítés helye: Moszkva
Anyag: aranyozott ezüst; fa
Technika: nielló díszítés
Méretek:
magasság: 17 cm
szélesség: 13,5 cm

A tula-zománc és nielló néven is ismert díszítő eljárás az itáliai reneszánsz mintájára a 19. századi orosz ötvösművészet jellegzetes technikájaként ismert, amely szorosan kötődik a Moszkvától délre fekvő Tula városához. A zománcozáshoz hasonló díszítőmód lényege, hogy a bevésett rajz ezüst- v. aranylemez mélyedéseibe réz-, kén-, bórax-, ezüst- és ólomkeveréket tartalmazó fekete masszát kennek. Fényezés után a minta kiemelkedik a háttérből.

A rokokó stílusú kávéskanna oldalain kartusba foglalt - porcelán kannákról és legyezőkről is ismert - bukolikus jelenetek: kávézó dáma gavallérral, valamint pásztor és pásztorlányka gyümölcsös kosárral. Kiöntőjén kagylós, leveles stilizált díszítés.

A kanna európai hatásokat tükröző megformálása arról a nyugati orientációjú kulturális fellendülésről tanúskodik, amely II. Katalin uralkodása (1762-1796) alatt kulturális következett be Oroszországban.

A kannát Császka György szepesi püspök - a később kalocsai érsek - vásárolta meg az Iparművészeti Múzeum számára 1886-ban, a pesti István Főherceg Szállodában tartott árverésen. Az ötvös és régiségkereskedő Egger Dávid által szervezett aukción a szentpétervári orvos és műgyűjtő, Nyikolaj Kosloff (1814-1889) gyűjteményének egy része került kalapács alá. (Ld.: Katalogusa azon régiség- és képgyűjteménynek mely azelőtt Dr. Kosloff M. orosz cs. titkos tanácsos úr ő Excellentiájának tulajdonát képezte. Budapest 1886, p. 67. Nr. 489.)

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Az idő sodrában. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek története. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 53. (Békési Éva)
  • szerző: Horváth Hilda: Iparművészeti kincsek Magyarországon. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2000. - Nr. 28. és kép
  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - fém 43.
  • Szerk.: Voit Pál: Ötvösművészet. Régiségek könyve. Gondolat Kiadó, Budapest, 1983. - 33. kép (Weiner Piroska)
  • Szerk.: Radocsay Dénes, Farkas Zsuzsanna: Az európai iparművészet remekei. Száz éves az Iparművészeti Múzeum. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1972. - Nr. 282.
  • Szerk.: Pogány Ö. Gábor: Világi orosz ötvösmunkák a XVIII-XIX. századból. A magyar és az orosz iparművészet történeti kapcsolatáról. Budapest, 1954. - p. 84. (Héjjné Détári Angéla)
  • Szerk.: Csányi Károly: Az Országos Magyar Iparművészeti Múzeum gyűjteményei - az iparművészet rövid történetével. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1926. - Nr. 93.
  • Szerk.: Pasteiner Gyula: Művészi Ipar, 1. (1885-86). Budapest, 1885. - p. 425.
  • Layer Károly: Az O.M. Iparművészeti Múzeum gyűjteményei. A külföldi fémművesség. Magyar Iparművészet, 18. (1915). Budapest, 1915. - Nr. 174. kép