Leltári szám: 19474
Készítés ideje:
16. SZÁZAD 4. NEGYEDE
Készítés helye: Magyarország

A 16. századi európai, közelebbről itáliai hímzésekhez hasonlóan a díszítés az oldalak mentén, folyamatosan húzódik. A nagyleveles indákból alkotott kazettákban ellentétes állású gránátalmák sora. A szegélyt díszítő aranyfonalas fonott csipke egy oldalon egészben s egy másikon részben maradt meg. Közepén gyakorlatlan kézzel hímzett, valószínűleg későbbi felirat: VNCE BORBARA.

Bár hasonló jellegű, fonatosan kapcsolódó indákból kialakított folyóminta a nyugat-európai hímzéseken is megtalálható, s a hímzéstechnika az olasz vászonhímzésekre jellemző, a keszkenőt magyar munkának tartjuk. A kis számban fennmaradt - főként ásatásokból előkerült - 16. századi világi hímzések arról tanúskodnak, hogy ekkorra már kialakult egy jellegzetesen magyar hímzéskultúra. A nyugat-európai hímzéstechnikát és motívumokat őrző, de színvilágában már a keleti hímzésekhez közelítő keszkenőt éppen utóbbi jellegzetessége következtében utalhatjuk az egykorú magyar hímzések körébe.

Irodalom

  • László Emőke: Magyar reneszánsz és barokk hímzések. Vászonalapú úrihímzések. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2001. - Nr. 1.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 386. (téves ltsz.mal)
  • Az 1896-iki Ezredéves Országos Kiállítás. A Történelmi főcsoport hivatalos katalógusa. Kosmos Műintézet, Budapest, 1896. - Nr. 2252.