Kettős tok - Úti írókészlet tokja

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 4859.a-b
Készítés ideje:
16. SZÁZAD ELEJE
Készítés helye: Itália
Anyag: bőr
Technika: metszett; poncolt
Méretek:
hosszúság: 17,9 cm
szélesség: 9,5 cm
Két különböző nagyságú, a nyílás felé kiszélesedő, majdnem hengeres, valójában azonban sokszögű forma, amely éleinek mentén egyenes metszett vonalakkal mezőkre határolt. A mezőkben poncolt alapon leveles-virágos indadísz. A fedél dekorációját azonos tagolási szisztéma és motívumkincs jellemzi. A tokon a kettős forma szélesebb tagjának külső oldalán hasított pajzsú címer: jobb oldala vágott, felső mezejében jobbharánt ötször vágott. Alsó mezejében sakktorony, a bal mezőben szembefordult marhafő. A fedélen illetve a tárgy testén a kettős forma találkozási vonalán mindkét oldalon kiemelkedik egy-egy pár fül a felfüggesztő zsinór számára. Az 1891-es Spitzer-katalógusban úgy szerepel, mint „tok kések és sebészeszközök számára”, az 1900-as Ideiglenes Kalauz és az azt követő hazai irodalom szerint utazáshoz való írókészlet tokja.

Irodalom

  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 92.
  • Koroknay Éva: Művészi könyvkötések 1700 előtt. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1983. - Nr. 7.
  • Szerk.: Radocsay Dénes, Farkas Zsuzsanna: Az európai iparművészet remekei. Száz éves az Iparművészeti Múzeum. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1972. - Nr. 75.
  • Radisics Jenő: Kalauz az Országos Magyar Iparművészeti Múzeum gyűjteményeiben. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1900. - p. 15., nr. 4.
  • Collection Spitzer. Catalogue des objrets d'art. Paris, 1893. - Nr. 827.
  • La Collection Spitzer. Vol. II. Cuirs. Paris, 1891. - Nr. 29.