Kiállításfotó - a fertődi Esterházy-kastély ún. Mária Terézia-szobájának rekonstrukciója a Millenniumi Kiállításon (XL. terem)

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 4961
Alkotó:
Weinwurm, Antal (1845 - 1925 k.) / fényképész
Készítés ideje:
1896
Készítés helye: Budapest
Jelzés: j. l. szárazbélyegző: Weinwurm Antal, Budapest
Anyag: albumin fotópapír
Technika: albumin fotó; kartonra ragasztva
Méretek:
magasság: 22 cm
szélesség: 28 cm

Az 1896. évi millenniumi történeti kiállítás nagy hangsúlyt helyezett az újkori magyarországi főúri lakáskultúra történetének és hagyományainak bemutatására. Ennek érdekében a kiállítás központi épületének reneszánsz-barokk épületcsoportjában egy történeti enteriőrsor került kialakításra. A rokokó kastélyok világát az eszterházai kastély enteriőrjeinek rekonstrukciója reprezentálta. Radisics Jenő, az Iparművészeti Múzeum igazgatója így írta le a Mária Terézia-termet a kiállítás díszalbumában: "Azon történelmi kapcsolatnál fogva, mely e kastély és Mária Terézia között fennállt, a ki Eszterházát 1773-ban megtekintette, bemutattatott azon szobának a mása is, a melyben a nagy királynő meghált. Ott láttuk az ágyat, melynek vörös selyemdamaszt függönyei mögött pihent. Ugyanebben a szobában állott egy nagy, faragott, igen czikornyás, a német rokoko legszabadabb alkotásaira emlékeztető, vörös bársonynyal bevont koronás karosszék, mely Mária Teréziának készült, zenélőszerkezettel van ellátva nyilván azért csináltatták a ház urai e széket így, hogy valami szokatlannak tiszteljék meg fejedelmi vendégüket."

A történelmi főcsoport katalógusa így írja le a Mária Terézia-terem berendezését: Piros selyemdamaszttal bevont bútorokkal, melyek között látható azon baldachinos ágy, melyben Mária Terézia meghált, midőn Esterházán megszállott. A falon gobelin-utánzatok, a mennyezetről kristálycsillár lóg alá. Az ablakmélyedésben látható nagy karosszék Mária Terézia számára készült s zenélő szerkezettel van ellátva.

Irodalom

  • Rostás Péter: Mágnások lakberendezője. A Friedrich Otto Schmidt lakberendezőház története (1858-1918). Geopen Kiadó, Budapest, 2010. - 110. kép
  • Vadászi Erzsébet: Magyar Versália. Műemlékek Állami Gondnoksága, Budapest, 2007. - p. 187.
  • Szerk.: Zádor Anna: A millenniumi kiállítás mint Gesamtkunstwerk. A historizmus művészete Magyarországon. MTA BTK Művészettörténeti Intézet, Budapest, 1995. - 132-147.; 149. kép (Sinkó Katalin)
  • Szerk.: Szalay Imre: A renaissance épületcsoport. Magyarország történeti emlékei az 1896. évi ezredéves országos kiállításon. Budapest, 1897. - II. 285-290. (Szalay Imre)
  • Szerk.: Szalay Imre: A magyar művészi ipar az ezredéves kiállításon. Magyarország történeti emlékei az 1896. évi ezredéves országos kiállításon. Budapest, 1897. - II.403-417.;496.ábra (Radisics Jenő)
  • Az 1896-iki Ezredéves Országos Kiállítás. A Történelmi főcsoport hivatalos katalógusa. Kosmos Műintézet, Budapest, 1896. - p. 362. (XL. - Mária Terézia-terem)