Kisplasztika - Vízilovas

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 88.390.1
Alkotó:
Gádor, István (1891 - 1984)
Készítés ideje:
1920 - 1930
Készítés helye: Magyarország
Jelzés: alján feketével festve: GÁDOR
Anyag: cserép
Technika: kézzel formázott; színes fedőmázakkal festett
Méretek:
magasság: 30,5 cm
szélesség: 17 cm
hosszúság: 15 cm

A 20. századi kézműves kerámiaművészet magyar mesterének, Gádor Istvánnak ez az arasznyi kompozíciója expresszív, humoros, hangsúlyozottan naiv, igazi paródia. A patetikus és finomkodó porceláncsoportozatokat éppenúgy kigúnyolja, mint ahogyan nevetségessé tesz mindenféle pózolást, a testi erő fitogtatását.

A 19-20. század fordulójának képzőművészetében a bohócok, a cirkuszi akrobaták a kiszolgáltatott, de magas rendű emberi értékek jelképei voltak. Itt viszont a törékeny tornászok helyett vaskos vízilovak primitív, csupahas emberkével állnak gúlában. Merész, ugyanakkor kedves és könnyedén friss alkotás, az Art Deco jellegzetes stílusjegyeivel. Akár a Wiener Werkstätte 1917-ben megnyílt kerámia műtermében is készülhetett volna, hiszen 1920-ban, Josef Hoffmann irányításával, kilenc hónapon át itt dolgozott Gádor István. A szellemi orientáción túlmenően a bécsi műhelyben tanulta meg az üregesen felrakott egyedi kerámia tárgyak készítésének, a színes művészmázak alkalmazásának módját. Bár a budapesti Iparművészeti Iskola szobrászszakának elvégzése után foglalkozott már a kerámiakészítés technológiai és művészeti kérdéseivel, 1920-ban lett belőle kézműves műteremben önállóan alkotó, megújulásra mindig kész, modern keramikusművész.

Irodalom

  • szerző: Vadas József: A magyar iparművészet története. A századfordulótól az ezredfordulóig. Corvina Kiadó, Budapest, 2014. - 106. kép
  • Szerk.: Horányi Éva: Art deco és modernizmus. Lakásművészet Magyarországon 1920-1940. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2012. - Nr. 3.6.
  • Szerk.: Lovag Zsuzsa: Az Iparművészeti Múzeum. (kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1994. - Nr. SZ/71. (Csenkey Éva)
  • szerző: Kiss Éva, Csenkey Éva: Magyar Art Deco. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1985. - Nr. 372.
  • Szerk.: Herczeg Ibolya: Gádor István. Corvina Kiadó, Budapest, 1979. - 34.