Műtárgyfotó - szalonszekrény

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 3669
Alkotó:
Horti, Pál (1865 - 1907) / tervező
Radócz, János / kivitelező
Készítés ideje:
1900
Készítés helye: Budapest
Anyag: papír
Technika: fekete-fehér fotó; kartonra kasírozott; retusált
Méretek:
magasság/szélesség: 21,9x15,5 cm
teljes méret: 21,9x16 cm

Az Iparművészeti Társulat 1900. évi karácsonyi kiállításán bemutatott szalonberendezéshez tartozó díszszekrény az angol bútorművesség hagyományait eleveníti fel – magyar környezetben. Az ólomkeretes, metszett üveggel díszített központi ajtót nyitott polcok, fiókok és zárt tároló részek veszik közre.

A korabeli kritikus, Diner-Dénes József a bútorral kapcsolatban nemtetszésének adott hangot: "Különösen elhibázottnak tartom az üvegszekrényt, a mely (…) fölépítés dolgában is rosszul hat, mert két felső oldalrésze majd’ olyan, mintha egy- egy véletlenül odakerült gyermekszék volna."

A korabeli vélemény tartalmaz némi igazságot, a szekrény mégis jól példázza Horti törekvését, hogy egyesítse a szecesszió különböző nemzetközi irányvonalait. Miközben a bútorforma angol hatást mutat, addig a zárt ajtókon a francia art nouveau leg jellegzetesebb díszítőeleme, az ún. pipafüst- motívum tűnik fel. A kacskaringós kiszélesedő- elkeskenyedő vonal Horti kedvelt díszítményei közé tartozott.

A szalon berendezését több asztalos készítette el a Bútorcsarnok Szövetkezet nevű egyesülés keretében.

A szalonszekrény ma a Szegedi Móra Ferenc Múzeum tulajdona, ahová Mikszáth Kálmán özvegyének ajándékaként került 1913-ban.

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 44.
  • Szerk.: Fittler Kamill: Magyar Iparművészet, 4. (1901). 1901. - 1-23.; képe: 30. (Diner-Dénes József)