Szoborcsoport - Herkules és Omphale

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: 4863
Alkotó:
Troger, Simon (1683 - 1768)
Készítés ideje:
1740 KÖRÜL
Készítés helye: München
Anyag: diófa; elefántcsont
Technika: faragott
Méretek:
magasság: 56 cm
szélesség: 33,5 cm

Simon Troger Herkules és Omphale című szoborcsoportjának kompozíciója párhuzamot mutat a müncheni mester egy másik, szintén 1740 körül készült, s az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében őrzött alkotásával, a Kronosz és Lakheszisz alakját ábrázoló elefántcsont kisplasztikával (ltsz. 4864).

Herkulest, a Zeusz és Alkméné tirünszi királyné szerelméből fogant héroszt Iphitosz meggyilkolása miatt Hermész Ázsiába vitte, s eladta rabszolgának Omphalénak, Lüdia királynőjének. Herkulesnek egy esztendőn át kellett szolgálnia a királynőt: olykor női ruhába öltözve kellett házimunkát végeznie, máskor segítenie kellett Omphalénak a gyapjúfonásban. Herkules megaláztatását csak fokozta, hogy a királynő eközben a hérosz öltözékét, a nemeai oroszlán bőrét viselte, s fegyvereit is magához vette. (vö.: Ovidius: Római naptár, 2. 305.)

A szoborcsoport ebben a komikus helyzetben ábrázolja Herkules és Omphalé kettősét: a hérosz kezében guzsalyt tartva segédkezik az oroszlánbőrbe öltözött királynőnek a fonásban, aki Herkules íját tartja a kezében, míg a nyíltartó tegez a lába mellett hever.

Simon Troger egy másik, hasonlóan megformált, azonos témájú szoborcsoportját az innsbrucki Tiroler Landesmuseum őrzi a mű egy másik példánya a Sotheby's 2010. július 8-i londoni aukcióján szerepelt (ld. itt).

A szobor Esterházy József (1760-1830 k.) Zemplén megyei főispán ajándékaként került a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.

Irodalom

  • Szerk.: Horváth Hilda, Szilágyi András: Remekművek az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből. (Kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2010. - Nr. 81/B. (Marosi Eszter)
  • főszerkesztő: Weiner Mihályné, Jakabffy Imre: Simon Troger két elefántcsont szoborcsoportja. Az Iparművészeti Múzeum Évkönyvei VII, 1964. Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, Budapest, 1964. - 91-105. (Nékám Lajosné)
  • Pulszky Károly, Schickedanz Albert: Kalauz az Iparművészeti Museum gyűjteményeihez. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1877. - p. 69.
  • Kubinyi Péter: Cimeliotheca Musei nationalis Hungarici, sive catalogus historico-criticus antiquitatum, raritatum, et pretiosorum. Buda, 1825. - p.53., Nr.30.